تبلیغات
مذهبی - فاطمه علیهم السلام در نگاه پیامبر ( صلی الله علیه و آله)
شنبه 4 اردیبهشت 1389

فاطمه علیهم السلام در نگاه پیامبر ( صلی الله علیه و آله)

   نوشته شده توسط: جواد ابوترابی    نوع مطلب :اهل بیت ،

در وجود فاطمه زهرا ( علیها السلام) فضائل بیشماری جمع است که برخی از فضائل او راخداوند در قرآن بر شمرده و پیرامون آن آیاتی را نازل فرموده است، آنگونه که در صفحات پیشین مطالعه نمودید تنها شیعیان فاطمه ( علیها السلام) نیستند که به نزول این آیات در فضیلت مطالعه و شان وی اعتقاد دارند بلکه برادران اهل سنت و علمای آنان نیز در بسیاری موارد بر همین اعتقادند و اجماع شیعه و سنی در بسیاری موارد جای هیچگونه تردیدی را در صحت نزول آیات ذکر شده در شان فاطمه علیها السلام باقی نمی گذارد.

برخی دیگر از فضائل فاطمه زهرا ( علیها السلام) بر زبان پیامبر ( صلی الله علیه و آله) جاری شده و از طریق سنی و شیعه روایات آن به ما رسیده است. البته رسول خدا (ص) بدان دلیل که فاطمه (ع) دختر اوست درباره اش چنین فضائلی را نمی گوید زیرا اگر چنین بود بایستی در مورد دختران دیگرش زینب، ام کلثوم، رقیه یا حتی پسرانش ابوالقاسم، عبد الله، و ابراهیم نظیر همین مطالب را فرموده باشد در صورتی که چنین نیست، تنها شایستگی و مقام والا و بی همتای فاطمه (ع) نزد خداوند است که پیامبر (ص) را گاه گاه به بیان گوشه ای از مقام ارجمندش وادار می کند. و آنهم نه از سوی خویش که از سوی خدای خویش زیرا زبان پیامبر (ص) زبان وحی است و به تعبیر قرآن: «او هرگز از سر هوای نفس سخن نمی گوید، سخن او هیچ غیر وحی خدا نیست » . (27)

از این رو آنچه را هم پیامبر (ص) درباره فاطمه (ع) فرموده است چون دیگر سخنانش از سرچشمه وحی تراوش نموده است. اینکه به عنوان تبرک به ذکر چند حدیث معتبر که مورد اتفاق شیعه و سنی است از منابع اهل سنت بسنده می کنیم.

- احمد بن حنبل متوفای 241 ه.ق - پیشوای مذهب حنبلی به اسناد خود چنین روایت می کند: نظر النبی صلی الله علیه و (آله) و سلم الی علی و الحسن و الحسین و فاطمة فقال:

«انا حرب لمن حاربکم و سلم لمن سالمکم » .

یعنی پیامبر (ص) به علی، حسن، حسین و فاطمه (که درود خدا بر آنان باد) نگریست و فرمود «من با هر کسی که با شما در جنگ باشد در جنگم، و هر کسی که با شما از در صلح و آشتی درآید، من نیز با او در صلح و صفا خواهم بود» (28)

2- احمد بن حنبل ترمذی و عده ای دیگر از علمای اهل سنت از «حذیفه نقل کرده اند که: پیامبر به او فرمود: ندیدی آنکسی را که کمی قبل پیشم آمد؟ او فرشته ای بود که تا کنون بر زمین فرود نیامده بود. از خداوند خواست تا بر من سلام کند و بشارتم دهد.

که (ان فاطمة سیدة نساء اهل الجنة و ان الحسن و الحسین سیدا شباب اهل الجنة) فاطمه سرور زنان بهشت است و حسن وحسین سرور جوانان بهشتند. (29)

3- ذهبی روایت کرده که رسول خدا (ص) فرمود: «اول شخص یدخل الجنة فاطمة بنت محمد. (ص)» «اول کسی که وارد بهشت می شود دختر محمد (ص) است » . (30)

4- محب الدین طبری به اسناد خود از رسول خدا (ص) روایت می کند که فرمود:

«اربع نسوة سیدات عالمهن، مریم بنت عمران و آسیة بنت مزاحم و خدیجة بن خویلد و فاطمه بنت محمد ( صلی الله علیه و آله) و افضلهن عالما فاطمه (سلام الله علیها» «چهار زن سرور بانوان جهانند مریم دختر عمران (مادر عیسی) و آسیه دختر مزاحم (همسر نیکوکار فرعون) و خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد (ص) با فضیلت ترین بانوان جهان است » (31)

5- بخاری محدث معروف اهل سنت متوفای - 256 ه.ق به اسناد خود از رسول خدا (ص) روایت می کند که فرمود:

«فاطمه بضعة منی فمن اغضبها اغضبی » .

«فاطمه پاره تن من است هر کس او را به خشم آرد مرا به خشم آورده است » (32)

6- احمد بن حنبل به اسناد خود ار رسول خدا (ص) روایت می کند که فرمود:

«انما فاطمة بضعة منی یوذینی ما اذاها و ینصبنی ما انصبها» .

«فاطمه پاره تن من است آنچه او را بیازارد مرا آزرده است و آنچه او را ناراحت کند مرا ناراحت می کند» . (33)

7- حاکم نیشابوری و جمعی دیگر از علمای اهل سنت بااسناد خو روایت بسیار مهم و عجیبی را از رسول ( صلی الله علیه و آله) نقل می کنند که فرمود:

«یا فاطمة ان الله یغضب لغضبک و یرضی لرضاک »

«ای فاطمه بدرستی که خداوند با غضب تو غضب می کند و با رضای تو راضی می گردد» . (34)

از این احادیث چنین استفاده می شود که آزردن فاطمه (ع) آزردن پیامبر (ص) است خشمناک کردن وی خشمگین کردن پیامبر (ص) است و به زحمت انداختن او به زحمت انداختن رسول خداست چه او پاره تن پیامبر (ص) است و آزردن رسول خدا (ص) نیز بسان آزردن خداست و از این رو با غضب فاطمه خدا غضب ناک می شود و با رضایت او راضی می گردد. و پناه بر خدا از اینکه فاطمه (ع) و پیامبر (ص) آزرده شوند. زیرا خداوند در قرآن می فرماید: «آنان که خدا و رسول را آزار و اذیت می کنند خدا آنها را در دنیا و آخرت لعن کرده (از رحمت خود دور نمود،) و بر آنان عذابی با ذلت و خواری فراهم ساخته است » . (35)

8- فرات بن ابراهیم در تفسیرش از رسول خدا (ص) روایت می کند که حضرت فرمود:

«تدخل فاطمة ابنتی الجنة و ذریتها و شیعتها، و ذاک قوله تعالی: (لا یحزنهم الفزع الاکبر) (36) (و هم فی ما اشتهت انفسهم خالدون) (37) هی و الله فاطمة و ذریتها و شیعتها»

«دخترم فاطمه (ع) با فرزندان و شیعیانش وارد بهشت می شوند، و در این مورد است که خدای تعالی می فرماید: هرگز هول و هراس روز قیامت آنها را غمگین نمی سازد. و بدانچه مشتاق و مایل آنند در بهشت تا ابد از نعمتها بهره مندند. به خدا سوگند او فاطمه (ع) و ذریه و شعیانش هستند» . (38)

آری ذریه فاطمه زهرا یعنی حسن و حسین و ائمه اطهار (39) (که درود خدا بر آنان باد) و شیعیان پاکی که رهرو صادق راه فاطمه (ع) و فرزندان اویند در چنین مقامی بلند قرار دارند، نه هر کسی که از نسل فاطمه (ع) باشد ولی منش و کرداش مخالفت با فاطمه (ع) است، و نه هر کس که خود را شیعه پندارد و در عمل رهرو راه این خاندان نباشد که این معنی را روایات دیگر تصریح کرده است. (40)

9- حاکم نیشابوری و ابن مغازلی و عده ای دیگر از علمای اهل سنت به اسناد خود از رسول خدا (ص) روایت کرده اند که فرمود:

«اذا کان یوم القیمة نادی مناد من تحت الحجب یا اهل الجمع غضوا ابصارکم و نکسو روسکم فهذه فاطمة بنت محمد ( صلی الله علیه و آله) ترید ان تمر علی الصراط » .

«روز قیامت منادی از پس پرده ندا می دهد که ای اهل محشر چشمانتان راببندید و سرها را به زیر افکنید که فاطمه ( علیها السلام) دختر محمد ( صلی الله علیه و آله) می خواهد از صراط بگذرد» . (41)

10- خطیب بغدادی از علمای اهل سنت - متوفای 463 ه.ق به اسناد خود از ابن عباس نقل می کند که رسول خدا (ص) فرمود؟ :

«لیله عرج بی الی السماء رایت علی باب الجنة مکتوبا لا اله الا الله محمد رسول الله ، علی حبیب الله، فاطمة الحسن و الحسین صفوة الله، علی باغضیهم لعنة الله » .

«در شب معراجم به سوی آسمان، دیدم که بر در بهشت این کلمات نوشته شده بود: خدایی نیست جز خدای بی همتا، محمد فرستاده خداست، علی محبوب خداست، فاطمه، حسن و حسین برگزیدگان خدایند از رحمت خدا دور باد کسانیکه کینه و دشمنی با آنان دارند» . (42)


How do you treat Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:24 ق.ظ
Good post. I absolutely love this site. Thanks!
How much does it cost for leg lengthening?
شنبه 14 مرداد 1396 10:35 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on How you can increase
your height?. Regards
inafriedrich.weebly.com
شنبه 14 مرداد 1396 08:28 ب.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
It's always helpful to read articles from other authors
and practice something from other web sites.
How much can you grow from stretching?
یکشنبه 8 مرداد 1396 04:36 ق.ظ
Hi, I log on to your new stuff regularly. Your
writing style is awesome, keep it up!
Raphael
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:46 ب.ظ
Great article! This is the type of information that are meant to be shared around the net.
Disgrace on the search engines for no longer positioning this post higher!

Come on over and seek advice from my site . Thanks =)
مهران مدیری
شنبه 4 اردیبهشت 1389 09:18 ق.ظ
سلام دوست عزیز وبسایت باحال و توپی دارین
از شما دعوت می کنم تا شما هم در این سایت عضو بشین:
www.mobilebaz.com
با تشکر!
زمان قرعه کشی گوشی رایگان نزدیکه!!!
در ضمن ممنون میشیم ما رو با نام :
––•(-• موبایل باز •-)•––
لینک کنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر