تبلیغات
مذهبی - طراوت قرآن
شنبه 3 مرداد 1388

طراوت قرآن

   نوشته شده توسط: جواد ابوترابی    نوع مطلب :قرآن ،

طراوت تلاوت

قرآن کتابی است که در کم‏تر از ربع قرن قبایل پراکنده و صحرانشین و در بند مثلث‏شراب و شهوت و شمشیر را به تعیین کننده‏ترین مردان سرنوشت جهان تبدیل می‏کند و در کم‏تر از یک قرن فرهنگی نو و انقلابی در تمدن بشری می‏آفریند . قرآن کتابی است که با نام «خدا» آغاز می‏شود و با نام «مردم‏» پایان می‏یابد . آغاز آن نام خدا و بسم الله است و آخرین کلمه‏اش «ناس‏» . در این کتاب آسمانی نام بیش از 70 سوره از مسائل انسانی گرفته شده است و بیش از 30 سوره به مسائل مادی می‏پردازد . قرآن کتاب زندگی است و دراوخانه تمام دردهای انسان حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) می‏فرماید: «استشفوا بنوره; بانور قرآنی خود را شفا دهید .»

گلادستون، نخست وزیر یهودی مسلک دستگاه استعمار انگلیس، خشمگینانه به اهمیت قرآن در بین مسلمانان اشاره می‏کند و در حالی که قرآن را بر تریبون مجلس انگلیس می‏کوبد، می‏گوید: «تا این کتاب در میان مسلمانان باشد، امنیت و اطاعت‏سرزمین‏های مسلمان نشین در برابر استعمار انگلیس محال است .»

هجویری در کشف المحجوب می‏نویسد: «طبع از خواندن آن ملول نگردد .» یکی از جنبه‏های قرآن طراوت همیشگی است . آیات الاهی به گونه‏ای است که انسان در تلاوت آن احساس خستگی نمی‏کند .

بارتلمی سنت هیلر فرانسوی می‏نویسد: «زیبایی ظاهری و باطنی وعظمت معنوی قرآن کریم و انسجام الفاظ آن بیانگر تازگی افکار آن برای همه زمان‏هاست .» جرینه فرانسوی نیز می‏گوید: «در قرآن کریم هیچ چیزی از طبیعیات، بهداشت، طب و قوانین اجتماعی فروگذاری نشده، لذا مسلمان شدم .»

زیبایی ظاهری وعمق معانی این کتاب مقدس سبب شده است دانشمندان و ادیبان جهان آن را بستایند و مردم را به مطالعه آن فراخوانند; برای نمونه، یاد کرد بخشی از گفتار دانشوران فرهیخته سودمند می‏نماید:

دانشمند بنام انگلیسی کوسین دپرسوال: «زیبایی و حیرت قرآن مثال زدنی است .»

لومانس دانشمند امریکایی: «اول شراره زیبا و با طراوت که نور از قرآن کریم می‏باراند و نور تابش می‏کند بسم الله الرحمن الرحیم است . که دنیایی از معنا است .»

مونت‏گمری انگلیسی: «قرآن وقتی تلاوت می‏شود گویی از قلب بیرون می‏آید و سپس به قلب نفوذ می‏کند .»

دانشمند فرانسوی ربوا: «قرآن منطق و زیبایی دارد، به زور به کسی تحمیل نمی‏شود بلکه لطیف است و در مقام اقناع به نیروی منطق مجهز است .»

دانشمند انگلیسی سرویلیام موئیس: «قرآن کریم آکنده از دلایل منطقی، علمی، قضایی، حقوقی، مدنی و مهم‏تر از همه لطافت است . که در کتب آسمانی بی نظیر است .»

دانشمند ایتالیایی مایل آنجلو: «قرآن با طراوت و منطق است و برخلاف تعالیم مسیحیت، قرآن انسان را موجودی شریف و با شخصیت می‏داند نه موجودی کثیف و ذاتا آلوده .»

نویسنده بلند آوازه روسیه تولستوی: «هر کسی بخواهد سادگی پیام الاهی بی پیرایگی اسلام و عظمت کلام و طراوت سخن را در یابد، قرآن بخواند .»

دانشمند اسکاتلندی توماس کارلایل: «قرآن تنها کتاب بلیغ همه اعصار است .»

ادیب اسکاتلندی راکستون: «سالیان دراز در جست و جوی حقیقت‏بودم، آن را در اسلام و قرآن یافتم .»

دانشمند وخاورشناس شهیر آلمانی تئودور نولدکه: «قرآن بامنطق علمی و روش اطمینان بخش و قانع کننده‏ای که دارد دل‏های شنوندگان خود را به سوی خویش توجه داده است .»

دانشمندفرانسوی سدیو: «در قرآن که اوج زیبایی سخن‏ها است، چیزی از مقررات اجتماعی فروگذاری نشده است .»

ریاضی دان، شاعر و نویسنده بلند آوازه آلمانی یوهان ولفگانگ فون گوته: «قرآن اثری است‏سترگ که به واسطه سنگینی عبادات آن در آغاز خواننده را مخیر و سپس مفتون جاذبه خود می‏کند و بالاخره انسان بی‏اختیار مجذوب زیبایی‏های بی‏پایان آن می‏گردد . »

محقق امریکایی ویل دورانت: «در قرآن قانون و اخلاق و بسیاری از اصول و مبانی یک سان آمده است . در قرآن اگر از دین صحبت می‏کند، از دنیا چشم نمی‏پوشد .»

فیزیکدان شهیر قرن بیستم آلبرت اینشتین: «قرآن کتاب جبر یا هندسه یا حساب نیست، بلکه مجموعه‏ای از قوانین است که بشر را به راه راست، راهی که بزرگ‏ترین فلاسفه دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند، هدایت می‏کنند .»

خاورشناس مشهور آلمانی ژوزف هوردوویچ: «قرآن عامل بسیار شگرفی در بالا بردن فکر مسلمانان بود و باعث‏شد آنان به تحقیقات علمی و پدید آوردن اندیشه پیش از ما غربیان حرکت کنند .»

دانشور اسکاتلندی رابرتسون: «قرآن مقدس در مسائلی همچون دورویی، کینه، تکبر، غرور، بی عدالتی و غیره بسیار سختگیر و در مورد صفات نیک مانند صبر، حق‏شناسی صداقت، جدیت و . . . بسیار مصر و جدی است و خواندن آن بسیار دلنشین و دارای جذبه‏ای فرا زمینی است .»

ادیب، شاعر و منتقد مشهور انگلیسی کرنیکو: «قرآن برادر کوچکی دارد به نام نهج البلاغه، آیا برای کسی امکان دارد که مانند آن بیاورد تا ما را مجال گفت و گو در امکان آوردن بلاغتی نظیر بلاغت قرآن کریم باشد .»

ناگفته پیداست درک جذابیت قرآن به دانشمندان اختصاص ندارد . مردم عادی نیز در حد خویش زیبایی و جاذبه این کتاب مقدس را درک می‏کنند . استاد امین ریحانی در نامه‏ای به علامه شیخ حسین کاشف الغطاء می‏نویسد: «شما می‏گویید قرآن اعجازگر است; و این صحیح است . بنده در لندن و نیویورک اقامت داشتم، خصوصا درلندن، در میدانچه‏ای خانه گرفته بودم که از چهار طرف تا چندین طبقه خانه‏ها به صورت استوانه‏ای روبه روی هم بودند و من صبح‏ها که شلوغ بود، به قرآن پناه می‏آوردم و تلاوت می‏کردم; و خداوند صوت حزین و دلنشینی به من داده بود و آیات الاهی را در آن دیار با صدای آهنگین می‏خواندم و پنجره اتاقم در طبقه‏ای از طبقات به بیرون باز بود . همسایگانم در آن میدانچه و منازل اطراف از نغمه دلربای قرآن از خود بی خود شده و عقل از سرشان به در می‏رود . لذا بعد از چند روز متوجه شدم، هنگام تلاوت با طراوت آیات الاهی، سکوتی عجیب در اطرافم روی می‏دهد . روزی وسط تلاوت خویش به کنار پنجره آمدم و به بیرون نگریستم، مشاهده کردم که اغلب مردها و زن‏ها دم پنجره و یا خم شده به بیرون هستند و با تامل و سکوت به تلاوت من گوش می‏کردند .»

جالب است‏بدانیم که تقارن‏های زیبایی در قرآن موجود است; برای مثال:

1 . کلمه علم 811 بار در قرآن آمده و کلمه ایمان هم 811 بار .

2 . واژه حیات 145 بار در قرآن آمده و واژه موت نیز 145 بار .

3 . کلمه دنیا 115 بار در قرآن آمده و واژه آخرت هم 115بار .

4 . واژه شیطان 88 بار در قرآن آمده و واژه ملائکه نیز 88 بار .

5 . کلمه شهر (ماه) 12 بار و واژه یوم (روز) 365 بار در قرآن به کار رفته است .

قرآن کریم اساس قانون و قانون اساسی و سنگ زیربنای تمدن اسلامی حقیقی و واقعی است . صاحب نظران و محققان بی‏غرض بیگانه نیز در یافته‏اند که بلاغت قران بی‏نظیر، طراوت آیاتش شورانگیز و تلاوتش دل‏انگیز است .

 


free gems clash royale
دوشنبه 8 آبان 1396 08:02 ب.ظ
Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to make a good article… but what can I say… I put
things off a lot and don't manage to get anything done.
cheap phone psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 07:33 ق.ظ
Thanks for finally talking about >مذهبی - طراوت قرآن <Liked it!
std testing centers
دوشنبه 8 آبان 1396 06:37 ق.ظ
Howdy فقط می خواست به شما یک سر سریع را به من بدهید. به نظر می رسد کلمات در محتوای شما از صفحه نمایش در اپرا خارج می شوند.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله فرمت است یا چیزی برای سازگاری با مرورگر، اما من تصور می کردم
پست به شما اجازه می دانم طرح خوب است هر چند!
امیدوارم که شما مشکل حل زودی دریافت کنید. خیلی ممنون
myfreecams token hack
شنبه 29 مهر 1396 09:17 ب.ظ
من واقعا با مهارت نوشتن شما و همچنین طرح بندی وبلاگ خود تحت تاثیر قرار گرفته ام.

آیا این موضوع پرداخت شده است یا خودتان آن را سفارشی کردید؟
به هر حال نگه داشتن نوشتن با کیفیت خوب، نادرست است که امروز یک وبلاگ بزرگ مانند این را ببینید.
real psychics
شنبه 15 مهر 1396 03:01 ب.ظ
سلام، پست خنده دار یک مسئله همراه با شما وجود دارد
سایت در اکسپلورر وب، این را آزمایش می کند؟ اینترنت اکسپلورر هنوز رهبر بازار است و بخش قابل توجهی از افراد دیگر با توجه به این مشکل، نوشته های با شکوه خود را از دست خواهند داد.
Gregory
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:32 ب.ظ
I am really inspired with your writing talents as well as with the format
in your weblog. Is this a paid theme or did you modify it your self?
Anyway keep up the nice quality writing,
it's uncommon to look a nice blog like this one these days..
Janna
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:52 ب.ظ
This text is priceless. When can I find out more?
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 02:16 ق.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
علیرضا
چهارشنبه 7 مرداد 1388 09:17 ب.ظ
طفلک بچم . براش پیام نمیزارن خودش خودکفا شده برای خودش پیام میزاره
ناراحت نباش من پیام میزارم
جواد ابوترابی
شنبه 3 مرداد 1388 06:33 ب.ظ
از آشنایی تان خوشحالم
Bardia
شنبه 3 مرداد 1388 06:29 ب.ظ
دوست من وبلاگ جالبی داری .خوشحال می شم به دانلود فیلم با لینک مستقیم در film2movie بیاید
www.film2movie.com

Mihan blog spamer
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر